2015 Londra Pul Sergisi

8-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Londra kentinde yapılan LONDON 2015 EUROPHILEX isimli FEPA patronajında yapılmış bulunan sergide TFDF temsilen Milli komiser ve Türkiye adına Jüri olarak görev yaptım. Öncelikle bana güvenerek bu görevi veren YK ‘ya teşekkür ederim. Gözlem ve görüşlerimi içeren rapor ektedir.


Lokasyon ve Genel Bilgi:

Sergi Londra’nın kuzeyinde bulunan Islington bölgesinde bulunan tarihi bir yapı olan Busines Design Centre da yapılmış.Yapı orijinal olarak meyve sebze hali olarak tasarlanmış ve kullanılmış, II.Dünya savaşı yıllarında paket postanesi işleme merkezi olmuş , daha sonra onarımdan geçerek sergi ve kongre alanı olarak değerlendirilmiştir. Toplam sergileme alanının çok büyük kısmı-ana hol pul tüccarlarına ve PTT idarelerine stand olarak tahsis edildiğinden sergi binanın yan salonlarında yapılmıştır. Bu salonlara 1200 pano ancak sığabildiğinden katılımı arttırabilmek için serginin tematik kısmı ESSEN Almanya’da yapılmış. ESSEN sonuçlarına göre Altın ve Büyük Altın alan koleksiyonlar Londra’ya da getirilmiştir.Sergide Fip in GREX,GREV ve SREV kuralları uygulanmış. Sergiye özel bir değerlendirme ,kural uygulanmamıştır.


Başvurular:

Sergi ile ilgili ilk bülten Temmuz 2013 de elektronik ortamdan ulaşmış ve aynı zamanda www.london2015.net adresindeki resmi internet sitesine yüklenmiştir. e-bültenleri derneklere ve mail adresini veya telefonunu bildiğim uluslararası katılımcılara ulaştırdım. 9 koleksiyon ile başvurduk. 5 koleksiyonumuz kabul oldu. Londra Sergisine aşırı talep olduğu için her ülkeden büyük oranda kesinti olacağını sergi komiseri daha önce bildirmişti.(toplam kontenjanın 1000 pano üstü başvuru oldu)


Gümrük işlemleri:

İngiliz Organizasyon komitesi İngiltere’ye Giriş ve çıkışlar için İngiliz gümrüğüyle özel bir antlaşma yaptı ve gümrük formları sergi öncesi tarafıma yollandı. Türkiye giriş çıkışı için Federasyondan gerekli yazıları sn. Arman Arıkan’dan alarak Ata karne aldım. Federasyon adına nakit bloke ederek teminat yatırdım.


Sergi:

İngiliz Posta İdaresinin özelleşmesi sebebiyle hiçbir destek olmamasına rağmen İngiliz Filateli Federasyonu iyi bir organizasyon yapmıştır. Finansal sebeplerle zamanı biraz sıkıştırmak zorunda kalmışlar. Başvurudan ülkeyi terk edene kadar sıfır aksama ile tüm işlemler yürümüştür. Gerek Atatürk Hava Alanında gerekse Londra alanındaki rötar nedeniyle 4 saat kadar gecikme ile sergi alanına ulaştık. Koleksiyonların teslim saatini kaçırdık. Kilit altına aldırdık.Sağ olsun Atadan Tunacı ikinci bir komiser gibi çalışarak ertesi sabah ben Jüri toplantısında iken koleksiyonları teslim tutanaklarını imzalattı ve teslim etti. Her gün saat 9 da jüri toplantısı yapıldı ve o gün ile ilgili bilgi verildi. Eksper komitesinin çalıştığı 2 günde de 2 er toplantı yapıldı. Eksper komitesi maalesef Türk Koleksiyonlarında çok fazla sertifikasız malzeme olduğunu(sertifika gerektirecek) belirtti. Bana gösterilen malzemelerin Türk kısmına hakim olduğumdan çoğuna uygundur beyanı verdim. İki koleksiyonumuzda birer malzeme için rapor tutuldu. Bu durum değerlendirme açısından bir engel yaratmadı. Sayın Ertuğrul Tunalı’nın koleksiyonunda ise bir grup malzemenin (bir pano) sertifikasız ve şüpheli olduğu bir daha FIP ve FEPA sergilerinde sergilenmemesi konusunda rapor yazıldı. Yarışma dışına alındı. Eksper komitesi başkanı ile kişisel görüştüm ve sn. Tunalı için randevu aldım. Pano başında Tunacı malzemeleri ve kaynağını anlattı. Sayın Turhan Turgut’da informal olarak temasta bulundu. Kendisine ayrıca teşekkür ederim. Bu malzemelere sertifika alınırsa bu yasağın kalkacağı beyan edildi. Önümüzdeki NOTOS Fepa sergisinde benzer bir durum yaşamamak için tüm katılımcıların TFDF tarafından önemli malzemelerini sertifika ile tamamlamaları konusunda uyarılmalarını önemle tavsiye ediyorum.Bu konu bizim başımıza ilerde dahada problem olacaktır.


Yan etkinlikler/temaslar:

Sergi sırasında Türk filatelistlerle beraber bir çok defa toplanma imkanı bulduk. Bir önceki TFDF .Başk.Mahmut Emirmahmutoğlu, Turhan Turgut,YK üyelerimiz Mehmet Akan,Edip Ağaoğulları,Atadan Tunacı, Kıbrıs’tan Ertuğrul Tunalı,Erdin Rıfat, katılımcılarımızdan Allan Mellart ,Bahattin Öztuncay, Ali Özbek ve yurt dışında yaşayan filatelistlerimiz Kemal Giray,Timur Kuran,Mehmet Başaran, bu sohbetdeğerlendirme toplantılarına katıldı. Ayrıca NOTOS sergi genel komiseri Costas Chazapis ile yaptığımız temas sonucu Başta dünyanın yaşayan en önemli koleksiyonerlerinden olan Joseph Hackney olmak üzere 6 adet koleksiyoncumuz için Türkiye’ye NOTOS sergisinde ek bir kontenjan açıldı. Toplam 21 katılıma ulaştık.


Katılımcılar ve sonuçlar:

Türkiye kotasından katılanlar ve alınan ödül ve madalyalar.


Felicitations

Atadan Tunacı, Ottoman Railway Postal History ‘Malzeme kalitesinden dolayı’

SP Bahattin Öztuncay, Ottoman Field Post Offices during World War I ‘Araştırmadan dolayı’


Traditional

Ali Ozbek, Turkey: The Duloz Issues of the Ottoman Empire 1865-1882. 90 Points, ALTIN


Postal History

Atadan Tunacı, Ottoman Railway Postal History 94 Points , ALTIN

Bahattin Öztuncay, Ottoman Field Post Offices during World War I 91 Points, ALTIN

Alan Mellart Ottoman Empire Postal History of Greece 1840-1912 82 Point ,Vermey


Jüri-Değerlendirme:

25 kişilik uluslararası Jüride PH Team 1 de yer aldım. Atadan Tunacı ve Bahattin Öztuncay benim bulunduğum grupta değerlendirildi. İki koleksiyonunda başarılı sonuç aldığını söyleyebilirim. Aynı şekilde Türkiye ile ilintili 4 koleksiyonda(2 Rus,2 İsrail) bizim grubumuzda idi bu koleksiyonlarda 3 altın ve 1 b.vermey aldı. Alan Mellart ve Ali Özbek koleksiyonları farklı team ler de değerlendirildi. İlk açıklanan sonuçlar mevcut seviyelerin çok altında oldu. İki sonuca yaptığım itirazlar sonucu açıklanan puan ve madalyalara ulaştı. Türkiye ile ilgili koleksiyonların tümünün jüri kritiklerine katıldım. Sonuç olarak belki bir yol kazası olarak değerlendireceğimiz ‘Cyprus – Postage Due, British Colonial Administration’ koleksiyonu dışında aldığımız sonuç çok iyidir. Bu koleksiyonunda yarışma içinde kalabilseydi Altın madalya seviyesinde olduğu ifade edildi. Diğer sonuçlarla ilgili aldığım izlenim herkesin bizim kadar memnun olmadığı yönündedir. Özellikle Ali Özbek’in bulunduğu TEAM sonuçlarına yüksek adette itiraz geldi. Benim bulunduğum TEAM 1 başkanı aynı zaman sergi jüri başkan yardımcısı Dr. Wolf Hess son derece düzgün ve saygın birisi. Benim açımdan çok verimli bir çalışma ve tecrübe oldu. Hiç bir sonucumuza itiraz olmadı. Finansal nedenlerle formel bir Palmares yemeği yapılmadı. Çok güzel bir mekanda kokteyl şeklinde ödül töreni yapıldı. Törene Atadan Tunacı, Turhan Turgut ve ben katıldım. Serginin Best in Class ödülünü alan Joseph Hackney‘e ödülü organizasyon komitesinin isteği ile sn. Turgut tarafından verildi. Sergi Büyük ödülü benim de bulunduğum TEAM den çıktı’’The UPU and its impact on Global Postal Service’.Bu koleksiyonun 6 föyünün Osmanlı İmparatorluğu olduğunu not olarak ekleyeyim. Büyük ödül olarak sergi için hazırlanmış pulların komple dantelsiz ese-tabakası çerçeve içinde verildi.PTT idaremize tavsiye edlim çok iyi bir fikir.

 

Kısa birkaç not:

*Değerlendirmede 1 jüri sekreteri ,1 team lider,1 Eksper,3 jüri,2 Elev jüri olmak üzere Kuzey ülkelerinin (İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya )toplam sistemde büyük ağırlık ve dayanışmaları var.

*Çanakkale Sergisinin çok olumlu bir geri dönüşü oldu. Çanakkale’ye gelen (Avusturalya jürisi Gary Brawn dahil) tüm yabancılar Londra’da idi. Alfret Kuntz Fepa Başkanı Moreno’ya adına yazılmış Çanakkale madalyasını Londra’da taktim etti. Moreno tüm TFDF yöneticilerine özel teşekkürlerini iletti. Şu an Türkiye için çok olumlu bir hava olduğunu söyleyebilirim.

Saygılarımla