Finlandiya 2017

24-28 MAYIS 2017 tarihleri arasında FİNLANDİYA TAMPERE kentinde yapılan FINLANDIA 2017 FEPA patronajında yapılan sergide ve FEPA Kongresinde TFDF temsilen Milli komiser & Türkiye Delegesi olarak görev yaptım. Öncelikle bana güvenerek bu görevi veren Yönetim Kurulu’na teşekkür ederim.
Sergi süresince katılımcı koleksiyonerlere 9 farklı bilgilendirme notu yolladım. Bu # 10. bilgilendirme. Gözlem ve görüşlerimi içeren rapor ektedir :


Yer ve Genel Bilgi: Tampere şehir merkezinde bulunan ‘Tampere Hall ‘da yapılmıştır. 3 katlı mükemmel bir alt yapıya ve tasarıma sahip olan bu binanın 7 farklı salonu bu sergi için ayrılmıştı . 43 farklı ülkeden toplam 414 koleksiyon, 67 adet literatür sergilendi . Sergiyi 9.000 kişi gezdi. Tampere de bulunan Posta Müzesinde sergilenen Queen Elizabeth II koleksiyonunu ise 30.000 kişi gezdi. Merkez içinde ayrıca uluslararası firma ve Posta idarelerinin stantları yer aldı.
Başvurular: Sergi ile ilgili ilk bülten 2016 de elektronik ortamdan ulaşmış ve başvuru yaptığımız 8 adet koleksiyonumuzun 5 adeti kabul edilmiş 2 koleksiyonumuz daha önce hiç milli sergiye girmediği için (Yamaç Erhan ve Naz Tunacı) 1 koleksiyonumuz ise (Koray Özalp) pano kontenjan yetersizliğinden ret edilmiştir.

Sergi Pano ücreti olarak pano başı €60 alındı. Gümrük işlemleri: Finlandiya Hükümeti sergi için gümrük muafiyeti çıkarmıştır ; elektronik olarak işlem yapılmış sorunsuz şekilde giriş çıkış yaptım .

Sergi: Sergide Fip in GREX,GREV ve SREV kuralları uygulanmış. Ayrıca FEPA Patronajlı bir sergide bir ilk olarak ‘’Kortpostal Sınıfı’ yarışmaya dahil edilmiş 3. Katta ayrı bir salonda sergilenmiştir. Sergiye özel bir değerlendirme ,kural uygulanmamıştır.
Bu sergi katılımın ve jüri heyetinin yüksek standartına bakılırsa son derece zor bir sergi olmuştur. FIP uluslararası jurive team leader olan Sayın Turhan Turgut sergide Jüri üyeliği yapmıştır. Sayın Turgut’un bu sonuçların alınmasındasergi öncesinden başlayarak verdiği kritik ve düzeltmeler ile başlayan çok olumlu katkısı olduğunu belirtmek isterim.
Sonuçlarımızın çok iyi olduğunu söyleyebilirim.Yapılan devrim gibi değişiklik ve yeniliklerle Dünya filatelisinin geleceği açısından önemli bir sergi oldu.
Bu yeniliklerin bir kısmını yazmak isterim:

Tüm koleksiyonlar , synopsisler, kapak sayfaları sergi öncesi scanleri yapılarak drop b. ye yüklendi.
Finlilerin yaptırdığı özel bir yazlım sayesinde jüri bakacağı koleksiyonları sergi öncesi gördü ve değerlendirme şansı doğdu .Bu tek başına devrim niteliğinde bir karar.
Bu yazılımın yüklü olduğu i-pad ler sergi öncesi jürilere ulaştırıldı. Değerlendirme esnasında kağıt kullanılmadı. Buna bağlı bir sekreter kısmı var her türlü raporlama değerlendirme anında yapabiliyor.


Seminerler:
Serginin her günü farklı seminerler yapıldı. Bunlara program elverdikçe katıldım. Çok sevindirici ki koleksiyonerlerimiz de seminerlere katıldı.
Bu seminerlerin en ilginci FIP semineri olan jüri ve team leader work shop ı idi. Semineri veren Peter McCann 12 yıl FIP Board unda jürilerden ve eğitimden sorumlu çok bilinen bir uzman diğer üye ise çok ünlü bir antiye koleksiyoneri ve jüri olan Lars Engelpberch tir. Bu work shop ın eğitim notları bende var, eğitim amaçlı kullanma izni de aldım. İlk fırsatta burada da benzerini yapmak için Federasyon toplantısına getireceğim.


Temaslarımız:
Yazılımı yapan tasarımcı ile konuştum detaylı programı anlattı. Sergi esnasında çok vaktimizi alan bir çok listelemeyi online anında yapıyor. Yazılımın sekreter kısmı henüz Fince şimdi İngilizceye çevirmeye çalışıyorlar. ‘Bizimle paylaşır
mısınız (ama satın alacak paramız yok)’diye sordum olabilecek gibi… Biliyorsunuz Finlandiya orta öğretimde Dünyanın en ileri ülkesi. Bu organizasyonu görünce gerçekten müthiş bir takım çalışması ve uyum var. Ağır çalışıyorlar ,pratik değiller fakat sıfır hata. Herkese görev verilmiş sadece görevini yapıyor açıkçası şaşkınlık verici. Eksperlerimizin verdiği sertifikaların FEPA nezdinde sergilerde tanınması konusunda sorumlu direktörle görüştüm. Bir yol kaydedildi. Gerekli yazışmalar FEK tarafından yapılacak. Turhan Turgut Palmares için Tampere’ye gelen FIP başkanı ile Türkiye için görüştü. Organizyon Komitesi Başkanı ve Genel Komiser tamamen tesadüf geçmişten iyi tanıdığım kişiler bir FEPA sergisinin mutfağını,organizasyonunu sıkıntı ve zorluklarını anlattılar. Çok öğretici oldu. Federasyon toplantısında paylaşacağım.
Palmares yemeği Scandic Rosendahl Hotel yapıldı. Yemeğe Türkiye’den 8 kişi katıldık. Toplam 380 kişi katıldı.Koleksiyon kritikleri de kurulan elektronik sistem üzerinden önceden randevu alınarak yapıldı.
Son olarak bu sergide bizleri yalnız bırakmayan eşlerimiz Sezgin Akan, Yasemin Yazgan ve Zerrin Akduman’a ve hepimize ablalık eden filatelik network genişletmemize yardımcı olan Clodia Turgut’a ayrıca TFDF adına teşekkür ederim. Bu erkek ağırlıklı uğraşta Türkiye’nin çağdaş yüzünü her zaman çok iyi temsil ediyorlar. Filateli Sergileri aynı zamanda sosyal bir etkinlik eşlerimizin katılımı arttıkça uluslararası temsil gücümüzün lobimizin daha güçleneceğine eminim.